

Ett inspirerande program
Målet med samarbetet är att påverka genom utbildning och renovering av boendet samt att skapa fler anställningsmöjligheter för ungdomarna. I Indonesien startade Dulux Painters Academys workshops i augusti med kulörutbildning och kunskapsbyggande samt olika målningstekniker, från grundläggande målning till dekorationsmålning och strukturmålning.
.jpg?impolicy=.auto&imwidth=1366)
Användbar kunskap och uppmärksammade deltagare
Gregor Hadi Nitiharjo (nationell chef för SOS Barnbyar i Indonesien) sa: ”Vi är mycket glada över att kunna samarbeta med AkzoNobel för att förbättra möjligheterna för ungdomarna att bli självständiga vuxna. Det stämmer bra överens med vårt mål att se till att alla barn i vår omsorg är förberedda för konkurrensen på arbetsmarknaden. Dulux Painter Academy ger sådan yrkesutbildning och kunskap som jag tror är användbar för dem i framtiden.” I slutet av dagen uppmärksammades tre elever som hade bemästrat teknikerna från workshopen.
.jpg?impolicy=.auto&imwidth=1366)
Varaktiga intryck
19-åriga Devita Natalia som studerar marknadsföring i Politeknik KPP säger ”Att delta i workshopen har varit en ögonöppnare för mig och jag vill utforska den här möjligheten ytterligare, särskilt med tanke på mina studier i marknadsföring. Det finns massor att utforska när det gäller kulörer och färg”. 17-åriga Gugum Gumelar som är intresserad av datavetenskap kommenterade: ”Jag visste inte mycket om hur man kan skapa med kulörer förrän nu. Jag ser fram emot att använda det Dulux Painter Academy har lärt mig i mitt rum och på datorn i skolan”.
.jpg?impolicy=.auto&imwidth=1366)